Міжнародний день сліпих
13 листопада 1745 року у Франції народився Валентин Гаюї - відомий педагог, який заснував у Парижі та Петербурзі кілька шкіл і підприємств для сліпих. За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) саме ця дата стала основою для заснування Міжнародного дня сліпих, головна мета якого - привернення уваги широкої громадськості до тих, хто назавжди втратив зір і опинився у важкій життєвій ситуації.
До 18 століття світ не знав навчальних закладів для сліпих. Валентин Гаюї вперше продемонстрував свій метод навчання, за допомогою придуманого ним шрифту. В 1784 році в Парижі без підтримки уряду і благодійних товариств, на свої особисті кошти у своєму власному будинку він відкрив першу у світі школу для сліпих дітей під назвою "Майстерня трудящих сліпих". Першим учнем Валентина Гаюї був підібраний на церковній паперті хлопчик Франсуа де Лезюер. Потім до школи вступили ще 11 його безпритульних однолітків.
Щорічно, 13 листопада, за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я у світі відзначають Міжнародний день незрячих, який встановлено в пам'ять про відомого французького педагога Валентина Гаюі. Саме він у 18 столітті започаткував систему навчальних закладів для незрячих дітей. Першим його учнем став підібраний на біля церкви паризький гамен Франсуа-де-Лезюєр. Надалі своїх учнів Гаюі знаходив серед жебраків та старців, а згодом, завдяки отриманій освіті та ремеслу, вони ставали шанованими громадянами в суспільстві.
Заслуга Валентина Гаюі полягає в тому, що він винайшов метод навчання сліпих за допомогою створеного ним рельєфно-лінійного шрифту «унціал». Літери цієї абетки були великі й рівні, вони рельєфно виділялися на картонному папері. За допомогою цього шрифту можна було навчати незрячих дітей грамоти – вони складали з них слова й речення. Власним коштом Валентин Гаюі збудував при школі друкарню і видрукував рельєфно-лінійним шрифтом кілька книг для сліпих, матриці для виготовлення необхідної наочності, географічні карти й глобуси. Навчання та виховання незрячих дітей велося гуманно, з урахуванням досягнень тогочасної педагогічної науки. За книгами Гаюі незрячі навчалися грамоти впродовж багатьох років. Лише 1829 року вихованець Паризького національного інституту для сліпих дітей Луї Брайль розробив універсальну систему рельєфно-крапкового шрифту, який сьогодні використовує весь світ.
На сьогодні у світі нараховується 27 мільйонів сліпих і 160 мільйонів людей зі слабким зором. В Україні мешкає 65 тисяч незрячих людей.